The economics of Chuck E Cheese

Photo courtesy of Flickr user outletpro.

Photo courtesy of Flickr user outletpro.

On Friday, I had off work.

I spent the day running some errands.

Around lunch, my errand companion and I found ourselves by the Springettsbury Township Walmart hungry for pizza.

So, we did the most logical thing we could think of.

We went to Chuck E Cheese — something I had previously made fun of a friend for doing.

I mean, who goes to Chuck E Cheese as an adult, right?

But this friend had a good point. The York area doesn’t have any good arcades. No Dave & Busters. No where to partake in a good game of skee ball.

Being adults, I was a little concerned they wouldn’t let us in without a child.

As I was buying us pizza, the cashier told me that adults come to that Chuck E Cheese all the time. She said the venue has even hosted a few adult birthday parties.


I spent $5 for 20 tokens and we played games like 5-year-olds.

We ended up with 75 tickets.

In my more appropriate Chuck E Cheese-going days, that at least got you a good amount of candy.


We ended up with a Fun Dip — a single packet of sugary dust, which costs circa 25 cents at your local pool concession stand.

When you factor in the cost of a good time … OK. I’m not really sure what that is.

The moral of this story is, I paid $5 for Fun Dip on Friday and I am not ashamed.

Well done, Chuck E Cheese. Well done.

This entry was posted in Lauren Boyer, Your money and tagged , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *