Girls track and field leaders through 4/9

Knowing where an athlete stands in respect to their peers can go a long way for motivation. Three weeks into the track and field season, every athlete has had their chance to put up a top performance.

So without further adieu, here are the girls’ leaders in the YAIAA through April 9 based on the results submitted to GameTimePA.com. These results also include Gettysburg because of its place in the Evening Sun’s sports coverage.

3200 Relay

1. York Suburban, 10:36.5 (4/1); 2. New Oxford, 10:37.4 (4/1); 3. Red Lion, 10:40.7 (4/8); 4. Dover, 10:47.1 (4/8); 5. Kennard-Dale, 10:53.0 (4/1); 6. Delone Catholic, 11:03.4 (4/1); 7. Eastern York, 11:03.9 (3/27); 8. Dallastown, 11:07.0 (4/1); 9. Fairfield, 11:09.2 (4/8); 10. South Western, 11:09.5 (4/1).

 100 Hurdles

1. Erin Stephan, Get, 15.6 (4/3); 2. Cassidy Barshinger, RL, 16.2 (4/8); 3. Steph Shaw, SW, 16.3 (4/1); 4. Maddy Swanner, SW, 16.5 (4/1); 5. Jahna Alleyne, WY, 16.8 (4/8); 6. Maddie Comly, DC, 17 (4/1); 7. Renee Eisenberg, H, 17.1 (4/8); 7. Katherine Hackos, CY, 17.1 (4/3); 7. Lauren Shrader, YS, 17.1 (4/8); 10. Taylor Forrester, Dal, 17.13 (4/1).

100 Dash

1. Cheyanne Brown, WP, 12.6 (4/1); 2. Lynne Mooradian, SW, 12.7 (4/1); 3. Donella Nelson, WP, 12.7 (4/1); 4. Haven Evans, Dal, 13 (4/1); 5. Heather Ramp, YS, 13 (3/27); 6. Kennedy Little, CY, 13.09 (4/8); 7. Amber Johnson, NO, 13.1 (4/1); 8. McKenzie Wall, SW, 13.1 (4/1); 9. Aryon Williams, WY, 13.1 (4/8); 10. Five tied at 13.2.

1,600 Run

1. Kayla White, KD, 5:30.2 (4/1); 2. Emily Loeffelholz, CY, 5:34.2 (4/1); 3. Olivia Gettle, YS, 5:34.9 (4/1); 4. Tristan Schluderberg, RL, 5:35.1 (4/8) 5 .Kate Mowery, DC, 5:38.6 (4/8); 6. Ashley Chioda, Dal, 5:47.1, (3/27); 7. Rachel Banchiere, Sus, 5:47.4 (4/8); 8. Katelyn Gormley, Get, 5:47.9 (4/1); 9. Shea Beierschmitt, Dov, 5:48.0 (4/3); 10. Bethany Weaver, WY, 5:48.9 (4/8).

400 Run

1 .Angelica Gonzalez, RL, 0:59.4 (4/8); 2. Rachel Lyon, Get, 1:01.97 (3/22); 3. Haven Evans, Dal, 1:02.2 (4/8); 4. Karissa Floyd, NO, 1:02.4 (4/8); 5 .Lynne Mooradian, SW, 1:03.0 (4/3); 6. Kelly Hendricks, Get, 1:03.32 (3/22); 7. Lewis, RL, 1:04.3 (4/8); 8. Alesha Herman, Sus, 1:04.3 (4/1); 9 .DeJanee Fells, CY, 1:04.5 (4/1); 10. Emily Clinton, NO, 1:04.5 (4/8).

400 Relay

1. York County Tech, 46.9 (3/21); 2. South Western, 50.3 (4/1); 3. Red Lion, 51.7 (4/8); 4. Central York, 52.2 (4/1); 5. William Penn, 52.5 (4/8); 6. Gettysburg, 52.91 (3/22); 7. Littlestown, 53.35 (4/1); 8. Susquehannock, 53.4 (4/8); 9. Biglerville, 53.6 (4/8); 10. York Suburban, 53.6 (4/1)

300 Hurdles

1. Erin Stephan, Get, 45.4 (4/8); 2. Cassidy Barshinger, RL, 48.78 (3/27); 3. Katherine Hackos, CY, 49.5 (4/3); 4. Steph Shaw, SW, 49.9 (4/1); 5. Maddy Swanner ,SW, 50 (4/3); 6. Eryn Nelson, CY, 50.41 (4/8); 7. Lauren Shrader, YS, 51 (4/1); 8. Taylor Forrester, Dal, 51.3 (4/8); 9. Faith Ashford, Littlestown, 51.49 (4/1); 10. Hannah Lawrence, DC, 51.8 (4/1).

800 Run

1. Shea Beierschmitt, Dov, 2:25.6 (4/8); 2. Emily Clinton, NO, 2:27.3 (4/1); 3. Hannah Logue, F, 2:28.2 (4/8); 4. Kate Mowery, DC, 2:28.8 (4/8); 5. Katherine Hackos, CY, 2:29.1 (4/1); 6. Nicole Antele-Suggs, Get, 2:29.2 (4/8); 7. Kayla White, KD, 2:29.6 (3/27); 8. Emily Loeffelholz, CY, 2:29.9 (4/1); 9. Rachel Crane, BeS, 2:31.8 (4/8); 10. Maddie Miller, WY, 2:32.1 (4/8).

200

1. Angelica Gonzalez, RL, 26.1 (4/8); 2. Donella Nelson, WP, 26.7 (4/1); 3. Cheyanne Brown, WP, 26.97 (4/1); 4. Kennedy Little, CY, 27.1 (4/1); 5. Haven Evans, Dal, 27.2 (4/1); 6. McLaughlin, CY, 27.5 (4/1); 7 .Suzanna Abele, Get, 27.6 (3/27); 8. Renee Eisenberg, H, 27.8 (4/1); 9. Kunce, RL, 27.8 (4/8); 10. Erin Stephan, Get, 27.9 (4/8).

3,200 Run

1. Olivia Gettle, YS, 11:57.9 (4/8); 2. Kayla White, KD, 12:01.7 (4/8); 3. Emily Loeffelholz, CY, 12:04.0 (4/8); 4. Maddie Hurley, Get, 12:29.87 (3/22); 5. Emma Harrelson, YCT, 12:36.4 (3/21); 6. Sarah Cardone, YS, 12:37.2 (4/1); 7. Kate Mowery, DC, 12:41.5 (4/1); 8. Emma Leik, YS, 12:43.0 (4/8); 9. Rachel Banchiere, Sus, 12:46.3 (4/8); 10. Megan Blum, Dal, 12:47.8 (4/8).

1600 Relay

1. Gettysburg, 4:19.6 (4/8); 2. Central York, 4:21.0 (4/8); 3. Eastern York, 4:28.7 (4/1); 4. Fairfield, 4:29.8 (4/1); 5. Red Lion, 4:31.01 (3/28); 6. Delone, 4:31.9 (4/8); 7. Dover, 4:32.13 (4/3); 8. Dallastown, 4:32.6 (3/27); 9. York Suburban, 4:33.0 (4/1); 10. Littlestown, 4:37.5 (4/8).

Javelin

1. Amanda Myers, RL,143-10 (3/27); 2. Mary Gingrow,  DC, 121-2 (4/8); 3. Sam Bollinger, SG, 117-2 (4/8); 4. Lillian Cook, Dal, 115-10 (4/1); 5. Holly Arey, SW, 113-1 (4/3); 6. Dishanna Edwards, YCT, 112-0 (4/1); 7. Jordan Shoff, YS, 112-0 (4/8); 8. Katie Camara, Big, 104-0 (4/1); 9. Jess Perez, Sus, 103-3 (4/8); 10. Heather Ramp, YS, 102-11 (4/8).

Shot Put

1. Lillian Cook, Dal, 36-4 (4/8); 2. Holly Arey, SW, 36-2.25 (3/27); 3. Hailey Gunnet, RL, 34-7.75 (3/27); 4. Kathryn Kovacevic, SG, 34-0.75 (3/27); 5. Tashia Clayborne, Northeastern, 34-0 (4/8); 6 Rebecca Silver, H, 33-5 (3/27); 7. Chinomnso Emeribenini CY, 33-8.75 (4/8); 8. D’Shanna Edwards, YCT, 33-7 (4/8); 9. Amanda Myers, RL, 33-6 (4/8); 10. Chloe Lochbaum, Get, 32-7 (4/3).

Discus

1. Holly Arey, SW, 116-11 (4/3); 2. Rachael Sullivan, Get, 114-07 (4/8); 3. Tashia Clayborne, Northeastern, 105-01 (4/8); 4. Christina Woody, Dal, 101-10 (4/1); 5. Chloe Lochbaum, Get , 100-03 (4/8); 6. Paige Grossman, YS, 98-11 (4/8); 7. Lillian Cook, Dal, 98-08.5 (4/1); 8. Snyder, Dal, 94-09.5 (4/1); 9. Mary Wurzbach, YCT, 90-08 (4/8); 10. Dajah Mincey, Get , 90-07 (4/3).

Triple Jump

1. Erin Harman, SW, 36-6.25 (4/1); 2. Nicole Hatchard, CY, 33-2 (4/8); 3. Johnnie Tamny, RL, 32-9.75 (4/8); 4. Olivia Sollberger, WY, 32-09.5 (4/1); 5. Elle Stine, WY, 32-5.75 (4/1); 6. Dameisha Spates, WP, 32-2.5 (4/8); 7. Ayanna Johnson, NO, 32-0.5 (4/8); 8. Maddie James, YS, 31-11 (4/8); 9. Chloe Senft, YS, 31-5 (4/8); 10. Allison Sinclair, CY, 31-2 (4/8).

Long Jump 

1. Erin Harman, SW, 16-6.5 (4/1); 2. Cambria Wierman, DC, 16-6 (4/1); 3. Angelica Gonzalez, RL, 16-0 (4/8); 4. Lynne Morradian, SW, 15-6.75 (4/3); 5. Olivia Sollberger, WY, 15-2.5 (3/27); 6. Ayanna Johnson ,NO, 15-2 (3/27); 7. Elle Stine, WY, 15-1 (4/1); 8. Kalisha Perry, WP, 14-11 (4/1); 9. Tia Judy, EY, 14-10 (4/1); 10. Kendra Snyder, CY, 14-8.25 (4/1).

High Jump

1. Kirstyn Evans, YCT, 5-02 (3/28); 2. Haley Spyker, EY, 5-0 (4/8); 3. Amanda Doran, Big, 4-10 (3/22); 4. Cambria Wierman, DC, 4-10 (4/1); 5. Larissa Felton, Get, 4-10 (3/22); 6. Devan Bateman, NO, 4-10 (3/27); 7. Erin Harman, SW, 4-10 (4/3); 8. Lydia Kline, SG, 4-10 (3/27); 9. Abby Hoffman, BeS, 4-08 (4/1); 10. 11 tied with 4-08.

Pole Vault

1. Erin Harman, SW, 11-6 (4/1); 2. Grace Riedel, DC,11-1 (4/8); 3. Kathy Hernandez, DC, 09-0 (4/8); 4. Madalynn Thompson, EY, 09-0 (4/1); 5. Brumgard, EY, 09-0 (4/1); 6. Natalie Elliot, SG, 09-0 (4/8); 7. Skylar Freyman, F, 08-6 (3/28); 8. Adrianna Beattie, YCT, 08-6 (3/28); 9. 5 tied with 8-0.

We’re still working on a few names and spellings. See an athlete with an incomplete or incorrect name? Send an e-mail to amichael@gametimepa.com to suggest a correction.

 

 

 

 

About Adam Michael

Rocking the foggy battlefields since I was just a wee lad
This entry was posted in track and field, Uncategorized and tagged , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

2 Responses to Girls track and field leaders through 4/9

  1. cy run says:

    It’s not faith Hatchard in for the triple jump, it’s her older sister Nicole Hatchard

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>