2012 football schedule/results

The week-by-week 2012 high school football schedule for the YAIAA, plus Gettysburg, Northern York and Red Land (schedule subject to change):

Week 1

Friday, Aug. 31
West York 24, Central York 7
Bermudian Springs 21, New Oxford 0
Red Land 40, West Perry 16
Northern York 22, Palmyra 7
Susquehanna Township 40, Spring Grove 0
Cumberland Valley 44, Red Lion 10
Pequea Valley 45, York County Tech 16
Littlestown 12, Boiling Springs 0
Biglerville 56, James Buchanan 26
Trinity 49, Delone Catholic 27
Northeastern 33, York Catholic 28
Lancaster Catholic 41, Dallastown 33
South Western 41, Gettysburg 6
York Suburban 28, Susquehannock 21
Oxford 12, Kennard-Dale 8
Columbia 52, Eastern York 36
Coatesville 41, William Penn 0
Dover 52, Hanover 0
Monday, Sept. 3
Clear Spring (Md.) 19, Fairfield 14

Week 2

Thursday, Sept. 6
Cedar Cliff 69, South Western 21
Friday Sept. 7
West York 17, Dallastown 15 
Bermudian Springs 14, York Catholic 7 
Milton Hershey 21, Kennard-Dale 6 
Dover 52, Solanco 14 
Northern York 42, Middletown 13 
Biglerville 50, Fairfield 13 
Spring Grove 27, Susquehannock 20 
J.P. McCaskey 18, William Penn 15 
Manheim Township 42, Red Lion 7 
New Oxford 56, James Buchanan 19 
Northeastern 33, Columbia 0 
Littlestown 48, Hanover 14 
Cumberland Valley 35, Central York 17 
York Suburban 28, Eastern York 20 
Red Land 17, Carlisle 10 (OT) 
Mechanicsburg 44, Gettysburg 15 
Saturday, Sept. 8
Delone Catholic 49, York County Tech 6

Week 3

Friday, Sept. 14
Bermudian Springs 55, Eastern York 7
Biglerville 48, Hanover 6
Central York 51, Hempfield 14
Penn Manor 24, Dallastown 7
Littlestown 33, Delone Catholic 14
York Catholic 59, Fairfield 14
Chambersburg 62, Gettysburg 0
Red Land 34, Dover 14
Waynesboro 9, New Oxford 0
Northeastern 32, Shippensburg 27
Mechanicsburg 33, Northern York 26
Lampeter-Strasburg 21, Red Lion 17
Central Dauphin 63, South Western 7
West York 21, Spring Grove 17
York Suburban 33, York County Tech 6
Saturday, Sept. 15
Harrisburg 38, William Penn 14
East Pennsboro 45, Kennard-Dale 13 
Milton Hershey 41, Susquehannock 10 

Week 4

Friday, Sept. 21
Dallastown 42, Dover 6
Delone Catholic 42, York Suburban 12
Eastern York 44, Fairfield 26
Greencastle-Antrim 50, Gettysburg 3
York Catholic 45, Hanover 7
South Western 52, New Oxford 0
William Penn 28, Northeastern 13
Northern York 47, Big Spring 7
Lower Dauphin 26, Red Land 14
West York 44, Red Lion 0
Central York 43, Susquehannock 0
Bigerlville 24, Littlestown 6
Saturday, Sept. 22
Bermudian Springs 41, York County Tech 8
Spring Grove 42, Kennard-Dale 11

Week 5

Friday, Sept. 28
Bermudian Springs 42, York Suburban 0 
Delone Catholic 43, Biglerville 28
Central York 28, Dover 6
Dallastown 21, New Oxford 7
Eastern York 62, Hanover 37
York County Tech 52, Fairfield 41
Gettysburg 19, Waynesboro 14
Red Lion 35, Kennard-Dale 28
York Catholic 38, Littlestown 35
Spring Grove 10, Northeastern 7
Northern York 21, Greencastle-Antrim 7 
Red Land 35, Cedar Cliff 28 (2 OT)
South Western 41, Susquehannock 6
West York 38, William Penn 21

Week 6

Friday, Oct. 5
Bermudian Springs 22, Delone Catholic 7
Biglerville 21, York Catholic 20 (OT)
Spring Grove 41, Central York 34
Dallastown 31, South Western 7
Littlestown 35, Eastern York 7
York Suburban 37, Fairfield 20
Northeastern 28, New Oxford 14
Red Land 21, Mechanicsburg 17
William Penn 34, Red Lion 7
West York 42, Susquehannock 0
Northern 41, Gettysburg 0 
Saturday, Oct. 6
York County Tech 46, Hanover 20
Dover 20, Kennard-Dale 14

Week 7

Friday, Oct. 12
Bermudian Springs 41, Fairfield 7
Biglerville 42, Eastern York 28
Central York 54, South Western 13
William Penn 29, Dallastown 22
Delone Catholic 42, York Catholic 21
York Suburban 42, Hanover 12
West York 54, Dover 13
New Oxford 26, Kennard-Dale 14
Red Land 24, Palmyra 13
Spring Grove 28, Red Lion 7
Littlestown 46, York County Tech 14
Northeastern 41, Susquehannock 6
Gettysburg 14, Big Spring 7
Northern York 45, Waynesboro 7

Week 8

Friday, Oct. 19
Spring Grove 50, William Penn 24
Bermudian Springs 35, Hanover 0
Delone Catholic 44, Fairfield 9
Gettysburg 24, James Buchanan 14
South Western 28, Red Lion 5
Northeastern 38, Dover 21
Littlestown 48, York Suburban 22
New Oxford 38, Susquehannock 12
Shippensburg 14, Northern York 7
Saturday, Oct. 20
Biglerville 50, York County Tech 28
Bishop McDevitt 44, Red Land 21
West York 35, Kennard-Dale 0
Central York 21, Dallastown 7 
Eastern York 36, York Catholic 33

Week 9

Friday, Oct. 26
Bermudian Springs 24, Littlestown 8
Biglerville 41, York Suburban 38
Central York 56, Red Lion 14
Spring Grove 49, Dallastown 34
Delone Catholic 40, Eastern York 28
Fairfield 27, Hanover 21
New Oxford 22, Dover 15
Susquehannock 27, Kennard-Dale 18
West York 35, Northeastern 14
South Western 28, William Penn 21
York Catholic 44, York County Tech 6
West Perry 28, Gettysburg 12
Northern York 55, James Buchanan 7
Hershey 47, Red Land 28

Week 10

Friday, Nov. 2
Bermudian Springs 37, Biglerville 21
Delone Catholic 49, Hanover 16
Littlestown 48, Fairfield 24
West York 35, New Oxford 0
Dallastown 24, Red Lion 9
Dover 54, Susquehannock 12
Central York 44, William Penn 7
York Suburban 41, York Catholic 35
Shippensburg 35, Gettysburg 6
West Perry 42, Northern York 35 (OT)
Susquehanna Township 26, Red Land 0
South Western 19, Spring Grove 17
Saturday, Nov. 3
Northeastern 42, Kennard-Dale 19
Eastern York 81, York County Tech 56 

Week 11

Friday, Nov. 9
District 3 Class AAAA first round
Central York 33, Chambersburg 28
Wilson 48, Dallastown 0
Governor Mifflin 49, South Western 20
District 3 Class AAA first round
West York 49, Northeastern 20
Susquehanna Township 34, Red Land 14
Spring Grove 24, Shippensburg 0
District 3 Class AA first round
Biglerville 28, Trinity 26
Bermudian Springs 42, Susquenita 7
Saturday, Nov. 10
District 3 Class AA first round
Wyomissing 45, Littlestown 13

Week 12

Friday, Nov. 16
District 3 Class AAAA quarterfinals
Wilson 35, Central York 10
District 3 Class AAA quarterfinals
West York 42, Spring Grove 17
District 3 Class AA semifinals
Bermudian Springs 34, Biglerville 14
District 3 Class A semifinals
Delone Catholic 28, Columbia 16

Week 13

Friday, Nov. 23
District 3 Class AAA semifinals
West York 31, Susquehanna Township 7
District 3 Class AA championship
Wyomissing 44, Bermudian Springs 0
District 3 Class A championship
Delone Catholic 28, Steelton-Highspire 13

Week 14

Friday, Nov. 30
District 3 Class AAA championship
Bishop McDevitt 21, West York 10
PIAA Class A quarterfinal
Bellwood-Antis 33, Delone Catholic 26 (2OT)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>