Past YAIAA Athletes of the Week

A list of the YAIAA boys’ and girls’ Athletes of the Week as chosen by the viewers of the Varsity Beat blog.

Visit the Varsity Beat every Sunday to cast your vote. Polls are open until 5 p.m. Monday.

The chosen YAIAA Athletes of the Week are then eligible to be named the GameTimePA.com Athlete of the Week on Tuesday. Click here for an explanation of the process.

May 19 to May 24

  • Girls: Lynne Mooradian, South Western (track and field)
  • Boys: Adam Kipp, Northeastern (baseball)

May 12 to May 17

  • Girls: Morgan Day, Kennard-Dale (lacrosse)
  • Boys: Matt Brooks, Spring Grove (baseball)

May 5 to May 10

  • Girls: Taylor Rohrbaugh, Central York (softball)
  • Boys: Jeremiah Dadeboe, Central York (volleyball)

April 28 to May 3

  • Girls: Shannon Moore, York Catholic (lacrosse)
  • Boys: Jared Warner, Red Lion (volleyball)

April 21 to April 26

  • Girls: Kristen Hertzog, South Western (softball)
  • Boys: Sam Innerst, Red Lion (tennis)

April 14 to April 19

  • Girls: Cassie Rickrode, Delone Catholic (softball)
  • Boys: Dan Sepic, Central York (baseball)

April 7 to April 12

  • Girls: Angelica Gonzalez, Red Lion (track and field)
  • Boys: Tanner Reif, Red Lion (lacrosse)

March 31 to April 5

  • Girls: Madelyn Yannetti, Gettysburg (softball)
  • Boys: Jacob Norton, York Catholic (lacrosse)

March 24 to March 29

  • Girls: Jahna Alleyne, West York (track and field)
  • Boys: Grant Hoover, Dover (baseball)

March 10 to March 15

  • Girls: Courtney Harnish, West York (swimming)
  • Boys: Will Massey, York Suburban (swimming)

March 3 to March 8

  • Girls: Maddie Comly, Delone Catholic (basketball)
  • Boys: Chance Marsteller, Kennard-Dale (wrestling)

Feb. 24 to March 1

  • Girls: Niki Price, Northeastern (swimming)
  • Boys: Matt Spinello, York Suburban (swimming)

Feb. 17 to Feb. 22

  • Girls: Ashley Stone, Susquehannock (basketball)
  • Boys: Rodney Sunday, Dallastown (wrestling)

Feb. 10 to Feb. 15

  • Girls: Alayah Hall, Dover (basketball)
  • Boys: Sam Saxton, Central York (basketball)

Feb. 3 to Feb. 8

  • Girls: Chyna Steele, William Penn (basketball)
  • Boys: Trevor Hine, Dallastown (swimming)

Jan. 27 to Feb. 1

  • Girls: Jordyn Kloster, Northeastern (basketball)
  • Boys: Nick Trish, Hanover (basketball)

Jan. 20 to Jan. 25

  • Girls: Mary Gingrow, Delone Catholic (basketball)
  • Boys: Zack Sheets, Biglerville (basketball)

Jan. 13 to Jan. 18

  • Girls: Morgan Kuehne, Red Lion (basketball)
  • Boys: Brandon Huff, South Western (wrestling)

Jan. 6 to Jan. 11

  • Girls: Holly Arey, South Western (basketball)
  • Boys: Trey Shifflett, William Penn (basketball)

Dec. 30 to Jan. 4

  • Girls: Alexis Mailman, York Suburban (basketball)
  • Boys: Casey Marshall, Dover (swimming)

Dec. 23 to Dec. 28

  • Girls: Morgan Arden, Spring Grove (basketball)
  • Boys: Zach Holloway, Susquehannock (wrestling)

Dec. 16 to Dec. 21

  • Girls: Devin Sevret, Northeastern (swimming)
  • Boys: Dan Ferraro, Susquehannock (basketball) and Jesse Tate, Central York (swimming)

Dec. 9 to Dec. 14

  • Football: Chyna Steele, William Penn (basketball)
  • Boys: Mike Gibbs, Dallastown (basketball)

Nov. 4 to Nov. 9

  • Football: Cameron Beckman, Dover
  • Boys: Biglerville seniors (soccer)
  • Girls: Dover seniors (soccer)

Oct. 28 to Nov. 2

  • Football: Dylan Hose, Central York
  • Boys: Jacob Thomas, Susquehannock (cross country)
  • Girls: Delone Catholic girls’ volleyball team

Oct. 21 to Oct. 26

  • Football: Chance Atkins, Central York
  • Boys: Mike Jones, Susquehannock (soccer)
  • Girls: Maxine Herman, Dover (soccer)

Oct. 14 to Oct. 19

  • Football: Dakeem Dennison, William Penn
  • Boys: Patrick Reilly, Dallastown (cross country)
  • Girls: Maddie Reichard, Northeastern (volleyball)

Oct. 7 to Oct. 12

  • Football: David Livelsberger, Eastern York
  • Boys: Timmy Wilson, Susquehannock (soccer)
  • Girls: Ali Shick, Dallastown (soccer)

Sept. 30 to Oct. 5

  • Football: Kyle Smith, Central York
  • Boys: Armando Rojo, Biglerville (soccer)
  • Girls: Abigail Bentz, Susquehannock (volleyball)

Sept. 23 to Sept. 28

  • Football: Grant Mauro, Bermudian Springs
  • Boys: Hunter Miller, Spring Grove (cross country)
  • Girls: Lizzie Johnson, York Catholic (girls’ soccer)

Sept. 16 to Sept. 21

  • Football: Trevor Hildebrand, Littlestown
  • Boys: Patrick Reilly, Dallastown (cross country)
  • Girls: Amanda Groft, New Oxford (field hockey)

Sept. 9 to Sept. 14

  • Football: Marcus Josey, Northeastern
  • Boys: Brad Clark, York Suburban (cross country)
  • Girls: Taylor Sprenkle, Red Lion (soccer)

Sept. 2 to Sept. 7

  • Football: Malik Lewis, Dallastown
  • Boys: JD Groff, Central York (cross country)
  • Girls: Kayla Miller, Dover (soccer)

Aug. 26 to Aug. 31

  • Football: Blake Cahill, Red Lion
  • Boys: Royce Clemens, Central York (soccer)
  • Girls: Brooke May, Dover (soccer)

3 Responses to Past YAIAA Athletes of the Week

  1. R says:

    Sept 10-15 winner, Payton Hauck, plays soccer for Northeastern – not field hockey :)

  2. Melissa Matunis says:

    Tonight Central York plays Spring Grove in girls volleyball showdown. It’s bound to be a great match!!!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>